Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora”

Utworzono dnia 08.06.2021

Ogólnopolski Projekt Edukacyjny „Wyzwania Teodora” - czyli o tym, jak pewien bocian o imieniu Teodor chciał zostać profesorem nauk przedszkolnych.

Wstęp i opis projektu

W projekcie uczestniczy grupa przedszkolna

Teodor to bocian, przyjaciel dzieci, a zwłaszcza przedszkolaków. Ten wyjątkowy bocian wie, jak ważne jest dbanie o wszechstronny rozwój dzieci, ale równocześnie pamięta zawsze o tym, aby zwracać uwagę na potrzeby i uczucia innych. Dlatego postanowił zostać profesorem nauk przedszkolnych i przekazywać najmłodszym wiedzę oraz pomagać zdobywać nowe umiejętności, a jednocześnie mobilizując ich do jak najbardziej kreatywnych działań.

Projekt „Wyzwania Teodora” skierowany do przedszkoli , to sposób na przekazanie dzieciom, czasem prostych, ale bardzo ważnych umiejętności i wartości. A wszystko za sprawą z pozoru zwykłego bociana. Teodor chce, aby przedszkolaki zdobyły siedem sprawności, które uważa za najbardziej przydatne, dlatego wyznaczy siedem zadań do wykonania. Będą one związane ze sportem, przygotowywaniem posiłku, okazywaniem pomocy, wyrażaniem emocji i uczuć, dbaniem o przyrodę, ale również znajdzie się coś dla małych artystów. Kto podejmie wyzwanie i poradzi sobie z zadaniem otrzyma odznakę, a gdy zbierze wszystkie, zostanie nagrodzony dyplomem profesora Teodora.

Organizator projektu

Organizatorem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Wyzwania Teodora” jest Publiczne Przedszkole im Jana Pawła II w Woli Dębińskiej

Cele projektu

Cele ogólne
Głównym celem niniejszego projektu jest wspomaganie wszechstronnego rozwoju dziecka, ale także uświadomienie dzieciom, że o własny rozwój można dbać w każdym wieku, a pomoc okazywana innym jest równie ważna, jak troska o siebie samego. Natomiast wszelkie podejmowane działania mogą być kreatywnym wyzwaniem.

Cele szczegółowe:
 Dbanie o wszechstronny i indywidualny rozwój dzieci
 Zdobywanie różnych umiejętności
 Rozwijanie umiejętności współpracy
 Wyzwalanie pozytywnych emocji
 Rozwijanie kreatywności i twórczego myślenia
 Rozwijanie samodzielności
 Kształtowanie empatii wobec innych osób
 Kształtowanie postawy proekologicznej
 Upowszechnianie zdrowego trybu życia
 Kształtowanie postawy prospołecznej

Lista sprawności do zdobycia, czyli zadania profesora Teodora:
 Sprawność zdrowego osiłka.
Zadanie ma pokazać dzieciom, jak ważny jest sport i wszelki ruch dla zdrowia naszego organizmu.
 Sprawność kuchcikowego mistrza
Podczas wykonywania tego zadania dzieci będą mogły uczyć się samodzielności, wielu podstawowych czynności związanych z przygotowywaniem posiłku, ale także będzie to sposób na wprowadzenie dobrych nawyków żywieniowych, ponieważ dla bociana Teodora dbanie o siebie poprzez zdrowe odżywianie to podstawa.
Sprawność antynudka
To zadanie z pewnością okaże się dla dzieci najprzyjemniejsze, a będzie ono polegało na wymyśleniu najbardziej kreatywnego sposobu na nudę.
 Sprawność artystycznej duszy
Żeby zdobyć sprawność artystycznej duszy, należy skupić się na postaci samego Teodora.
 Sprawność pomocnej dłoni
Nie można dbać o swój rozwój, nie myśląc o potrzebach innych. Niech to zadanie pomoże dzieciom zwrócić uwagę na kwestie okazywania pomocy ludziom potrzebującym.
 Sprawność przyjaciela przyrody
Z pewnością wszystkie przedszkolaki są przyjaciółmi przyrody i dbają o nasz świat. Przyszedł, więc czas żeby to udowodnić.
Sprawność kochającego serca
Pod tą sprawnością kryje się dużo, tak jak dużo jest uczuć i emocji. Ale jest to bardzo ważna odznaka do zdobycia, ponieważ zwraca uwagę na drugiego człowieka oraz na nasze uczucia, jakie kierujemy wobec tej drugiej osoby.

 

Przebieg projektu

Teodor zapoznał się ze wszystkimi dziećmi. Przedszkolaki z ogromną radością przywitały gościa i  zobowiązały się do aktywnego podejmowania  zadań wyznaczonych przez Bociana. Dzieci poznały treść listu od Teodora i zapoznały się z zadaniami – wyzwaniami niezbędnymi do otrzymania poszczególnych odznak. Wspólnie zaplanowaliśmy jakie działania możemy wykonać, by zdobyć: sprawność zdrowego osiłka, kuchcikowego mistrza, sprawność antynudka, artystycznej duszy, pomocnej dłoni, przyjaciela przyrody i sprawność kochającego serca

Sprawność zdrowego osiłka.

Każdą wolną chwilę spędzamy aktywnie. Zdobycie odznaki „Zdrowy osiłek”  za pomocą ćwiczeń fizycznych, torów przeszkód i gimnastyki sprawiło nam wiele radości. Celem ćwiczeń było promowanie zdrowego stylu życia. W nagrodę dzieci  zdobyły pierwszą odznakę od Teodora – . Wszystkie dzieciaki były bardzo zadowolone, że poradziły sobie z wyzwaniem i pomogły bocianowi w wykonaniu zadania.

Sprawność kuchcikowego mistrza

Przedszkolaki zdobyły odznakę Kuchcikowego Mistrza - samodzielnie wykonały zdrową sałatkę owocową. A w dniu pizzy, same wykonały zdrową pizzę.

Sprawność antynudka

Kodowanie na dywanie to najlepszy sposób na nudę. Dzięki temu doskonalimy umiejętności matematyczne kodowania i programowania, oprócz tego w wolnym czasie starsze dzieci opanowały umiejętność wiązania sznurowadeł.

Sprawność artystyczna dusz

Przedszkolaki wykonały podobiznę nowego przyjaciela Teodora, oraz zdobyły pierwszą odznakę -sprawność artystycznej duszy. Wykonały również jesienne prace plastyczne z liści. Wiele radości przyniosło wykonanie własnoręcznych kukiełek do naszego przedszkolnego teatrzyku. Zimą zaś ulepiły bałwana.

Sprawność pomocnej dłoni

Rozpowszechniliśmy wśród dzieci i rodziców wszelkie  akcję charytatywne,  poprzez zbiórkę nakrętek plastikowych, górę grosza, zużytych baterie, zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt, sprzedaż świec i kalendarzy dla Salezjańskiego Ośrodka Misyjnego.

Sprawność przyjaciela przyrody

Jesteśmy przyjaciółmi przyrody. Braliśmy aktywny udział w zgrabianiu liści, posadziliśmy również tulipany w naszym  ogrodzie szkolnym jesienią, oraz założyliśmy wiosenny kącik przyrody na przedszkolnym parapecie.

Sprawność kochające serce

Dzieciaki wykonały laurki dla Babci i dziadka, oraz przygotowały krótki występ artystyczny z  okazji ich święta. Na święta Bożego Narodzenia dzieci przygotowały wierszyki i kolędę dla rodziców, oraz wykonały pamiątkowego Aniołki z papieru.

 

Dziękujemy organizatorom za wspaniałą przygodę z bocianem Teodorem. Każda zdobyta nowa odznaka była wielką radością i satysfakcją z realizacji zadania. J To była super zabawa. Zadania, których się podejmowaliśmy dawały nam dużo radości i uśmiechu. Włożyliśmy w nie dużo serca i wysiłku, ale było warto. Dziękujemy J

Projekt

Utworzono dnia 08.06.2021, 18:36

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Imieniny

RODO

RODO
TREŚĆ OBOWIĄZKU INFORMACYJNEGO ADMINISTRATORA DANYCH OSOBOWYCH

Zgodnie z art. 24 ust. 1 i art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych  (Dz. U. z 2016 roku poz. 922) informuję, iż administratorem Pani/Pana/Dziecka danych osobowych jest  Zespół Placówek Oświatowych w Owni.Pani/Pana/Dziecka dane osobowe przetwarzane będą w celu przeprowadzenia procesu rekrutacji do szkoły, realizowania zadań statutowych i organizacyjnych szkoły na okres kształcenia dziecka w szkole oraz w przyszłości, jeżeli nie zmieni się cel ich przetwarzania. Pana/Pani/Dziecka dane osobowe nie będą udostępniane innym odbiorcom danych za wyjątkiem wypadków obowiązkowego udzielenia informacji określonych w przepisach szczególnych. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich oraz dziecka danych a także ich poprawiania. Podaje Pani/Pan swoje oraz dziecka dane osobowe dobrowolnie.    

Zespół Placówek Oświatowych

w Owni 

Reprezentowany przez

                                                                                                                            Ewę Barszcz                                                                                                                                        

INSPEKTOR OCHRONY DANYCH - IZABELA BŁOŃSKA  

owniazpo_iod@tlen.pl